Jak je to tedy s dnešními cenami u zubaře?
Jelikož se nás často ptáte na ceny v naší ordinaci, tak jsme se rozhodli Vám to vysvětlit trošku podrobněji.
V dnešní době se snažíme neustále vzdělávat a zdokonalovat. Chceme dodržovat nejmodernější, nejnovější technologie a postupy. A to jen pro tu nejlepší a nejkvalitnějsí péči. To celé nás stojí ročně stovky hodin práce a nemalé finance (literatura, kurzy, kongresy, školení, tréninky atd.)
Nejdůležitější složkou je čas. Chceme mít čas udělat vše správně, mít čas pacientovi vše lidsky vysvětlit a poučit ho o všem, co potřebuje znát.
My si nemůžeme samostatně stanovit, kolik bude stát náš výkon. Každé konkrétní pracoviště musí pravidelně počítat náklady spojené s provozováním zubní ordinace. Říká se tomu tzv. minutová kalkulace, která zahrnuje skoro vše, co se děje v zubní ordinaci. Od ubrousků až po platy všech pracovníků. Ročně nás tato kalkulace stojí desítky tisíc Kč.
Ano, v dnešní době ošetření zubů je dost drahé. Ale pojďme se na to podívat z jiného pohledu. Když to stojí tolik peněz, vydrží mi výplň či korunka celý život? Když si kupujete nový mobil či tablet, tak se také ptáte? Přitom stojí 5-10x více! A co teprve auto?
Tak proč tedy nejsou tyto výkony zadarmo?
Dle minutové kalkulace, která se liší v různých zařízeních od 40 do 80 Kč, bychom měli zhotovit běžnou výplň za cca 11 minut. A to včetně posazení pacienta, aplikování anestezie, odstranění kazu, vytvoření kavity, aplikovat materiál, zkontrolovat a poučit pacienta, uklidit a připravit ordinaci pro dalšího pacienta.
Nemusíme tedy vysvětlovat, že to v dnešní době není ani trochu možné!
Ošetření kanálků neboli endodoncie?
Endodontické ošetření zubů neboli "trhání nervů". Vnitřní prostor zubů se skládá ze spletité sítě kořenových kanálků, může jich tam být třeba i 5 nebo 6. V takovém případě ošetření my používáme operační mikroskop, díky kterému se nám zvětší kořenové kanálky až 25x a my je lépe vídíme. Také k tomu ošetření jsou nutné přístroje k opracování kanálků a následně k zaplnění a to včetně drahých materiálů.
Metoda hrazená zdravotní pojišťovnou spočívá pouze v ručním vyčištění kanálků a následném zaplněním nejjednodušší metodou (’’šťouchnout do kanálků několika nástrojí a doufat, že se to uklidni").
Tento postup nemůže zajistit kvalitní ošetření, ani bezproblémovou a dlouhodobou stabilitu. Pokud trváte na ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou, tak je otázkou, zda není lepší zub raději vytrhnout.
Kvalitní ošetření zabere zhruba dvě hodiny. Podle minutové kalkulace na pojištění by zubař měl ošetřit horní pětku, která může obsahovat i tři kanálky s injekcí, výplní za cca 16-18 minut. Ale takto pracovat neumíme a ani nechceme.
I naše zařízení musí nějak fungovat. Zubní ordinace není jenom zdravotnické zařízení, ale i podnik. Kdy bychom zkrachovali, museli by jsme propustit náš personál a cca 6000 pacientů by museli schánět nového zubaře.
A proto Vás prosíme, o respektování času, svých zubů, svého zdraví a to i našeho.
Proč musím chodit na dentální hygienu?
Pravidelná návštěva dentální hygieny je v současnosti ve všech vyspělých zemích považována za nutnost a patří k běžnému životnímu stylu. Její význam a benefity, které s sebou přináší jsou neoddiskutovatelné.
Dokonalá očista naší dutiny ústní je sice v domácím prostředí technicky možná, ale ruku na srdce, jen málo kdo z nás toto dokáže do posledního bodu splnit. Z tohoto důvodu se nám po uplynutí určité doby vytvoří zubní kámen či pigmentace. Ty následně slouží jako místa s rezervoárem bakterií ovlivňujících naše zdraví. Podílí se na vzniku zubního kazu, onemocnění dásní a nejen to. Bakterie pocházející z dutiny ústní mají neblahý vliv na srdce a ledviny. Dokonce mohou způsobovat i potraty. Obecným cílem pravidelné návštěvy dentální hygieny je hlídat vznik zubního kamene či pigmentací. Ty případně očistit a upravit “kvalitu” našeho domácího čištění celé dutiny ústní. Tím výše zmiňovaným chorobám účinně předcházet. To platí pro všechny věkové skupiny našich pacientů.
Proč je důležité starat se i o dočasné zuby?
V případě předčasné ztráty dočasného zubu či ponechání kazem destruovaného zubu dochází:
- Ke změně polohy ostatních zubů v zubním oblouku či může docházet k problémům s prořezáváním stálých nástupců. Ty se pak prořezávají opožděně, mimo oblouk či se nemusí prořezat vůbec. To vede ke zvýšenému riziku ortodontické léčby v budoucnu.
- K zánětu dásní a zápachu z úst. Pokud se jedná o přední zuby, přidružuje se také estetické hledisko. Dítě může být díky takovému handicapu terčem posměchu či šikany.
- K vytváření nevhodného prostředí pro prořezávání zubů stálých. V prvních dvou letech po prořezání zubu je riziko vzniku zubního kazu nejvyšší.